Co to jest Fair Trade?

Co to jest Fair Trade?

Aby odpowiedzieć na to pytanie i zrozumieć jak istotna jest to kwestia, nasuwają się kolejne pytania, których odpowiedzi mają ogromne znaczenie dla Leorganic.

Kto robił? Jak robił? W jakich warunkach?

Zdjęcia przedstawiają fantastyczny zespół w Indiach, który tworzy ubrania jednego z naszych ulubionych producentów Little Green Radicals, gdzie cała produkcja ubrań z bawełny organicznej jest kompleksowo objęta systemem Fair Trade.

Poznajcie ich!

Ankita i Punitha- zapewniają piękne wykonanie każdego produktu oraz dbają o całość produkcji, od początku do końca. To one sprawiają, że z projektu powstaje ubranie. Zawsze uśmiechnięte, pokonują każdą przeszkodę i są absolutnie niezastąpione.


Sukhendu- król zatrzasków :-) Ubranka dla niemowląt i dzieci wymagają użycia sporej ilości zatrzasków. Sukhendu dba o to, aby każdy zatrzask był na właściwym miejscu. Współpracuje z fabryką już od 8 lat. Bez niego nie dało by rady.


Te piękne Panie odpowiadają za ostatnią część produkcji. Sprawdzają dokładnie każde ubranko aby upewnić się, że spełnia wymagania pod względem estetyki i standardów.


Kupując bawełnę organiczną pochodzącą z Fair Trade, przyczyniamy się do poprawy jakości życia tysięcy rolników w Indiach. Wpływa to na wiele aspektów ich pracy, gdzie system Fair Trade zapewnia im podstawowe prawa, od gwarancji sprawiedliwej zapłaty ceny rynkowej, równanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy po zakaz pracy dzieci i pracy przymusowej. Daje im również w wielu przypadkach możliwość prefinansowania, czyli otrzymania części wynagrodzenia przed dostarczeniem produktu. Nie są wtedy stawiani w sytuacji, gdzie praca została wykonana a oni miesiącami czekają na wypłatę.

Rolnicy uprawiający bawełnę organiczną systemem Fair Trade zobowiązani są do przestrzegania standardów produkcji. Mamy przez to pewność, że towar podlegał kontroli jakości na każdym etapie. Fair Trade dla mieszkańców krajów Trzeciego Świata jest szansą na obniżenie bezrobocia i stwarzanie godziwych warunków zatrudnienia.

To, że mam możliwość zapoznania się się z osobami, które tak ciężko pracują nad produkcją tych wyjątkowych ubrań jest bezcenne. Ich praca i zapał jak również niezwykła jakość wykonanych rzeczy powodują, że najchętniej ubierałabym synka Leonarda od stóp do głów w ich ubranka.

Emocjonowałam się pierwszą dostawą zastanawiając się ze zniecierpliwieniem, czy te ciuszki naprawdę będą się wyróżniać jakością. Absolutnie tak!!! Są mięciutkie i gładziutkie, w przeciwieństwie do wielu ubranek dziecięcych, które czasem mają fakturę papieru ściernego.

O zaletach bawełny organicznej opowiem w następnym poście, gdyż jest to interesujący temat i szkoda by było potraktować go pobieżnie.

W Polsce certyfikowane produkty Fair Trade należą jeszcze do rzadkości, choć już gdzieniegdzie się pojawiają. Między innymi u nas, w Leorganic.

Elkie Pupek