LeOrganic

Twój pierwszy krok do lepszego życia!

Laptop bez zasilania

12 Porad – Jak Oszczędzać Energię w Domu?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak małe zmiany w każdym domu mogą mieć duży wpływ na środowisko?

Istnieje wiele wskazówek dotyczących oszczędzania energii w domu, począwszy od małych nawyków w życiu codziennym po duże inwestycje, które nie tylko pomagają środowisku, ale także zmniejszają rachunki za energię. Więc jakie są proste wskazówki, jak zmniejszyć zużycie energii w domu?

Ten artykuł powstał na podstawie opinii 20 entuzjastów zieleni, którzy dzielą się niesamowitymi wskazówkami i opiniami na temat zrównoważonego życia poprzez mniejsze zużycie i przejście na odnawialne źródła energii.

Jak oszczędzać energię w domu?

1. Wyłączanie światła przy wychodzeniu z pokoju

Podstawowym nawykiem, który należy rozwijać i pielęgnować, jest upewnianie się, że wychodząc z pokoju zawsze wyłączasz światło. Przypominaj o tym, dopóki nie nabędziesz nawyku robienia tego podświadomie. Możesz zaoszczędzić sporą część miesięcznych kosztów energii elektrycznej, regularnie wykonując coś tak prostego, jak to.

2. Użyj świateł LED

Wiele domów zmierza w kierunku inteligentnych świateł LED, ponieważ nie tylko wyglądają stylowo i niedrogo, ale są również o wiele bardziej wydajne niż żarówki halogenowe.

3. Przejście na wydajne urządzenia

Suszarki i lodówki to dwa najbardziej energochłonne urządzenia w domu, a zastąpienie ich modelami o większej wydajności może zmniejszyć zużycie energii o połowę, zmniejszając w ten sposób rachunki za prąd. Instalacja pomp ciepła to kolejny pomysł na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Ogólnie rzecz biorąc, konserwacja i wymiana urządzeń co kilka lat sprawi, że będą one mniej obciążać zużycie energii elektrycznej.

4. Odłącz urządzenia

Nie trzeba dodawać, jak ważne jest odłączanie urządzeń, gdy nie są używane. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania, ale raczej odłącz je i oszczędzaj rachunki za prąd oraz planetę.

5. Zmniejszyć zużycie wody

Niektóre proste sposoby na zmniejszenie zużycia wody mogą polegać na szybkim prysznicu, zużyciu wymaganej ilości wody podczas gotowania i zakręcaniu bieżących kranów, gdy nie są używane nawet przez kilka sekund.

6. Utrzymuj termostat w niższej temperaturze

Staraj się utrzymywać termostat w niższej temperaturze około 17 stopni, może to mieć duże znaczenie i obniżyć koszty energii. Korzystanie z programowalnego inteligentnego termostatu jest jeszcze lepsze.

7. Używaj inteligentnych zautomatyzowanych urządzeń

Inteligentne zautomatyzowane urządzenia mogą obniżyć rachunki za energię, nawet jeśli o tym zapomnisz. Inteligentne systemy automatyki wykryją, kiedy już nie używasz urządzenia i wyłączą zasilanie.

8. Użyj drzwi z podwójnymi szybami

Drzwi i okna z podwójnymi szybami są idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego domu, ponieważ mogą znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych z ogrzewania i chłodzenia, zmniejszając w ten sposób ślad węglowy, a także obniżając rachunki za energię.

9. Gotuj pod przykryciem

To super prosty sposób na codzienne oszczędzanie energii, ponieważ gotując pod pokrywką, znacznie skracasz czas gotowania i zużycie wody.

10. Korzystanie z inteligentnego licznika

Inteligentny licznik to świetny sposób na sprawdzenie, ile energii zużywasz. Pomoże Ci to śledzić zużycie w czasie rzeczywistym i gdzie możesz je zmniejszyć.

11. Pranie w niskiej temperaturze

Pierz ubrania w niższej temperaturze i przy pełnym załadunku, zaoszczędzisz dużo wody i prądu.

12. Urządzenia zasilane energią słoneczną

Obecnie można znaleźć zasilaną energią słoneczną wersję prawie każdego urządzenia elektronicznego, którego używasz w domu. Wykonywanie niewielkich zmian i korzystanie z większej ilości elektroniki zasilanej energią słoneczną może wiele zdziałać, a także obniżyć koszty konserwacji i wymiany takiej elektroniki.