LeOrganic

Twój pierwszy krok do lepszego życia!

Stary komputer stacjonarny

Co zrobić ze starym komputerem stacjonarnym?

Jeszcze parę lat temu bardzo dużą popularnością cieszyły się komputery stacjonarne. Jednak w obecnych czasach bardzo często są one wypierane przez laptopy, tablety, a nawet telefony komórkowe. Wiele osób zastanawia się, co zrobić ze starym komputerem stacjonarnym. Warto się tego dowiedzieć.

Sprzedaż starego komputera


Przede wszystkim starego komputera stacjonarnego można się pozbyć poprzez jego sprzedaż innemu użytkownikowi. Z całą pewnością będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu osób. W obecnych czasach bardzo często są używane laptopy, tablety, a także smartfony. Jednak nie wszystkich na nie stać lub też z innych powodów wybierają tradycyjne, stacjonarne komputery. Dlatego warto wystawić swój stary komputer na aukcję internetową lub też na inny portal, który gromadzi tego rodzaju ogłoszenia. Być może zgłosi się do nas ktoś, kto będzie chciał od nas kupić nasz stary, stacjonarny komputer i dodatkowo będziemy mogli na tym zarobić. Nie będą to może zbyt duże pieniądze, jednak coś zarobimy i pozbędziemy się starego sprzętu, na czym nam szczególnie zależy.

Może jeszcze nie czas na sprzedaż, a tylko optymalizację wydajności PC? Sprawdź, jak przyspieszyć stary komputer stacjonarny!

Utylizacja komputera stacjonarnego


Jeśli rozwiązanie ze sprzedażą komputera nie będzie dla nas właściwe to możemy go również poddać utylizacji lub oddać do skupu. Nawet jeśli nasz komputer nie działa to w skupie możemy otrzymać pieniądze za pewne jego elementy, które w przyszłości mogą się jeszcze komuś przydać. Dlatego z całą pewnością będzie to bardzo dobre rozwiązanie, na którym możemy dodatkowo zarobić. W obecnych czasach skupy przyjmują komputery praktycznie w każdej formie. Mogą być one zarówno sprawne i w pełni działające, jak i niedziałające lub uszkodzone. Natomiast jeśli wykluczamy oddanie komputera stacjonarnego do skupu to należy go w odpowiedni sposób zutylizować. W obecnych czasach wiele firm zajmuje się utylizacją tego rodzaju sprzętu, dlatego warto powierzyć im to zadanie, ponieważ na pewno wykonają je w sposób efektywny oraz skuteczny.

Kilka pomysłów na starego PC

stary macintosh

Sprzedawanie czegoś, czego już nie używasz, ma sens, ale zanim spróbujesz sprzedać coś, poszukaj informacji.

Serwis Allegro, czy OLX to świetne miejsce na rozpoczęcie, więc albo poszukaj aukcji dla tej samej marki i modelu, albo poszukaj komputerów o podobnej specyfikacji i zobacz, za ile się sprzedają. Jeśli ceny sprzedaży wydają się niskie w porównaniu z tym, co zapłaciłeś, gdy komputer był nowy, niewiele możesz zrobić.

Komputery PC zwykle nie zachowują swojej wartości zbyt dobrze, a te, które przekroczyły określony wiek, są faktycznie bezwartościowe. Nie przejmuj się więc, jeśli nie możesz uzyskać dobrej ceny za swoją – chociaż oczywiście prywatna sprzedaż za pośrednictwem małych reklam Twojej lokalnej gazety może przynieść więcej pieniędzy niż aukcja.

Po prostu pamiętaj, aby bezpiecznie usunąć wszystkie dane osobowe z dowolnych urządzeń pamięci masowej przed sprzedażą, wylogować się z kont online i usunąć konto użytkownika systemu Windows. Lub, jeszcze lepiej, sformatuj ponownie dysk twardy i ponownie zainstaluj nową kopię systemu Windows od podstaw. Jeśli reklamujesz komputer do sprzedaży za pomocą określonego oprogramowania, musisz również dołączyć odpowiednie dyski instalacyjne.

Oddaj rodzinie lub znajomemu

To, że stary komputer nie ma wartości pieniężnej, nie oznacza, że ​​nadal nie jest dla kogoś przydatny. Dopóki nadal działa, członek rodziny lub znajomy może być w stanie dobrze go wykorzystać, zwłaszcza jeśli w inny sposób nie stać go na zakup.

Może to być również świetne rozwiązanie dla starszych przyjaciół lub sąsiadów, którzy chcą spróbować użyć komputera po raz pierwszy, ale nie chcą go kupować, jeśli nie będą sobie z tym radzić. Często wystarczy stary i powolny komputer, aby posmakować sieci i uruchomić, ale w przypadku korzystania z systemu Windows XP może być konieczne wprowadzenie kilku niezbędnych zmian. I znowu pamiętaj, aby wcześniej usunąć wszelkie dane osobowe.

Podaruj komuś

Jeśli nikt, kogo znasz, nie potrzebuje starego komputera, zapytaj lokalną szkołę lub organizację charytatywną. Działające komputery w każdym wieku mogą być poszukiwane w placówkach, w których brakuje funduszy na nowe, ponieważ nawet stary komputer może zapewnić nowym użytkownikom cenne doświadczenie w korzystaniu z Internetu i prostych aplikacji, takich jak Microsoft Word lub Excel.

Szkoła może być również zainteresowana starym komputerem, który można po prostu rozebrać na zajęcia praktyczne. Jeśli nic więcej, mogą być w lepszej pozycji, aby przekazać to komuś innemu, kto mógłby mieć z tego użytek.

Użyj go do uruchomienia rozproszonego projektu obliczeniowego

Jeśli nie masz nic przeciwko temu, żeby trzymać się starego komputera i zamiast tego przekazać trochę energii na szczytny cel, dlaczego nie wykorzystać go do uruchomienia rozproszonego projektu obliczeniowego?

Obliczenia rozproszone polegają na tym, że komputery na całym świecie poświęcają swój „wolny” czas na wykonywanie obliczeń pomocnych w projektach naukowych, od poszukiwania leku na raka po poszukiwanie życia na innych planetach.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś pracował nad takim projektem w pełnym wymiarze czasu na starym komputerze, a do tego celu wystarczy pobrać i zainstalować bezpłatne oprogramowanie.

Odzyskaj na części zamienne

To, że komputer jest prawie bezużyteczny w stanie nienaruszonym, nie oznacza, że ​​jego części składowe nie mogą być dobrze wykorzystane.

W przypadku komputerów stacjonarnych oznacza to oczywiście monitor, klawiaturę i mysz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś otworzył obudowę i usunął wszystkie komponenty do wykorzystania w nowym komputerze. Po prostu zainstalowanie starego dysku twardego na nowym komputerze jako dodatkowego dysku D: jest znacznie szybsze niż na przykład próba przeniesienia plików inną metodą.

Użyj go do ćwiczenia budowania komputera


Jeśli kiedykolwiek chciałeś zbudować własny komputer stacjonarny, dobrym sposobem na rozpoczęcie jest rozebranie go na części i złożenie z powrotem. Wnętrze obudowy komputera może wydawać się zniechęcającym plątaniną kabli i skomplikowanych części, ale są to naprawdę wysoce modułowe systemy, które można zdemontować w ciągu kilku minut. To znaczy, kiedy już wiesz, jak to wszystko do siebie pasuje.

Pamiętaj tylko o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności: odłącz urządzenie od sieci, uziem się przed wyładowaniami elektrostatycznymi i nigdy nie demontuj zasilacza. Użyj również odpowiednich narzędzi.

Naprawdę niewiele może się nie udać, o ile będziesz ostrożny i postępujesz zgodnie z jednym z wielu przewodników online po budowaniu komputerów. Ale jeśli popełnisz straszny błąd i w końcu coś zepsujesz, nie ma to znaczenia w przypadku starego komputera – a mimo to nauczyłeś się cennej lekcji dla przyszłych projektów.

Summary
Co zrobić ze starym komputerem stacjonarnym?
Article Name
Co zrobić ze starym komputerem stacjonarnym?
Description
1. Sprzedaj 2. Oddaj rodzinie lub znajomemu 3. Podaruj komuś 4. Użyj go do uruchomienia rozproszonego projektu obliczeniowego 5. Odzyskaj na części zamienne 6. Użyj go do ćwiczenia budowania komputera
Author
Publisher Name
LeOrganic