LeOrganic

Twój pierwszy krok do lepszego życia!

Dziecko bez czkawki z mamą

Czkawka u noworodka – jak sobie z nią poradzić?

Czkawka to coś, co może się przydarzyć każdemu. Jako dorośli możemy je postrzegać jako drobną niedogodność – wypij trochę wody, aby się ich pozbyć, a potem spędzaj dzień.

Czkawka, choć denerwująca dla dorosłych i starszych dzieci, jest zwykle krótkotrwałym doświadczeniem u niemowląt, trwającym zaledwie kilka minut. Niemowlętom też zwykle nie przeszkadza czkawka. Chociaż czkawka nie jest powodem do zmartwień, może być możliwe zapobieganie jej u niemowląt, a nawet powstrzymanie ich, gdy już się pojawią.

Co powoduje czkawkę dziecka 

Czkawka niemowlęca to odruch, który pojawia się bardzo wcześnie, jeszcze przed narodzinami dziecka. Odruch czkawkowy jest bardzo silny, szczególnie u noworodków ; mogą spędzać do 2,5% swojego czasu w czkawce noworodka.   W miarę wyrastania z fazy noworodkowej czkawka ma tendencję do zmniejszania się. 

Czkawka, zwłaszcza u dziecka, jest działaniem odruchowym , co oznacza, że ​​nie możemy go powstrzymać ani kontrolować, tak jak kichanie lub kaszel. Uważa się, że różne czynniki wywołujące czkawkę powodują czkawkę – nadmiar powietrza w żołądku, podrażnienie przełyku, stres i inne – ale nie jest znany żaden konkretny powód występowania czkawek. 

Śpiące niemowlę bez czkawki

Masz problem ze znalezieniem idealnego planu dla noworodka? Sprawdź nasz wpis o diecie dla 6 miesięcznego dziecka!

Czkawka jest w rzeczywistości wyzwalana przez nerw łączący mózg z przeponą i może być wywołana przez wiele różnych rzeczy, takich jak jedzenie za dużo lub za szybko, a nawet połykanie w niewłaściwym czasie. 

Normalnie, kiedy oddychasz, wciągasz powietrze do płuc, a następnie przepona rozluźnia się, aby powietrze mogło wypłynąć z powrotem przez usta. Kiedy jednak czkasz, przepona drga, a powietrze, które próbujesz zassać, „utknie” w zamkniętych strunach głosowych, co powoduje wyraźny „hic” dźwięk czkawki. 

Pomimo faktu, że czkawka jest tak ściśle związana z oddychaniem, badania wykazały, że oddychanie i czkawka dziecięca nie są ze sobą powiązane i wydają się być dwoma oddzielnymi mechanizmami w organizmie. Oznacza to, że twoje ciało nie spowoduje, że zaczniesz czkać, jeśli będziesz potrzebować więcej powietrza. 

Proces ten może wydawać się szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, ale badania pokazują, że typowe napady czkawki nie powodują znaczących zmian częstości oddechów, częstości akcji serca ani nasycenia tlenem zdrowych niemowląt. Czkawka dziecka jest zwykle nieszkodliwa.

Jak pozbyć się czkawek u niemowląt 

Ogólnie rzecz biorąc, sporadyczne czkawki nie są niebezpieczne dla dziecka. Mogą pojawić się od czasu do czasu u twojego niemowlęcia i same ustąpić.

Dziecko trzymające palec rodzica

Wprowadź ciekawą rewolucję w diecie swojego malucha! Sprawdź przepisy dla 6 miesięcznego dziecka!

Leczenie czkawki u dziecka nie wymaga żadnych działań, ale jest kilka rzeczy, które możesz spróbować, aby powstrzymać czkawkę dziecka, gdy się pojawi.

  • Pocieraj plecy swojego dziecka. Spróbuj pocierać plecy dziecka okrężnymi ruchami, aby uwolnić nadmiar powietrza i powstrzymać czkawkę.
  • Odbij swoje dziecko. Jeśli Twoje dziecko zacznie czkać podczas karmienia, przerwij karmienie i odbijaj dziecko, aby spróbować uwolnić nadmiar powietrza.
  • Zmień pozycję dziecka. Dobrze jest albo położyć dziecko, albo podeprzeć je do pozycji siedzącej, w zależności od tego, gdzie się znajdowało, kiedy zaczęły się czkawki. Zmiana pozycji nie zawsze powstrzyma czkawkę dziecka, ale warto spróbować.
  • Podaruj dziecku smoczek. Ruch ssania smoczka może pomóc uspokoić dziecko, które ma czkawkę i zmniejszyć skurcze przepony.

Niektóre domowe środki zaradcze, które mogą działać u dorosłych i starszych dzieci, mogą być niebezpieczne dla niemowląt. Kiedy dziecko ma czkawkę, nie podawaj mu wody, nie trzymaj go do góry nogami, nie wystrasz go, nie ciągnij za język ani nie próbuj wstrzymywać oddechu.

Kiedy zadzwonić do lekarza

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko wydaje się często czkać, a czkawka powoduje ból dziecka lub towarzyszą jej wymioty po karmieniu , najlepiej skonsultować się z lekarzem. Twoje dziecko może odczuwać refluks żołądkowy lub nadwrażliwość przewodu pokarmowego.

W niektórych przypadkach czkawka może być spowodowana przez GERD lub refluks żołądkowy.   Zwłaszcza jeśli czkawce dziecka towarzyszą wymioty, najlepiej zlecić badanie malucha lekarzowi, aby wykluczyć jakiekolwiek schorzenia, które mogą powodować czkawkę. 

Jeśli czkawka dziecka wydaje się w jakikolwiek sposób przeszkadzać w oddychaniu lub Twoje dziecko robi się sine, zadzwoń pod numer 911 i natychmiast zgłoś się do lekarza. 

Jak zapobiegać czkawce dziecka

Chociaż są zwykle nieszkodliwe, istnieją sposoby, w jakie rodzice mogą pomóc w zapobieganiu czkawkom u dzieci. Zwróć uwagę, kiedy pojawia się czkawka Twojego dziecka. Na przykład, jeśli zdarzają się one dopiero po karmieniu dziecka lub gdy kładziesz go w określonej pozycji, możesz wywołać czkawkę i dostosować sposób i czas karmienia dziecka lub pozycję, w której je umieścisz. 

Butelka ze smoczkiem dla dziecka

Jeśli czkawka często występuje u Twojego dziecka lub czuje się nieswojo, możesz wypróbować niektóre z poniższych rozwiązań, aby zapobiec występowaniu czkawek.

  • Dostosuj czas i ilość karmienia. Niektóre badania sugerują, że przekarmienie dziecka lub zbyt szybkie karmienie może prowadzić do czkawek.   Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, może być konieczne dostosowanie ilości karmionego dziecka, aby temu zapobiec. Spróbuj częściej karmić mniejsze porcje, aby przekonać się, czy to coś zmieni dla Twojego dziecka.
  • Odbij dobrze swoje dziecko. Czkawka może być wywołana przez nadmiar pęcherzyków powietrza, które zostają uwięzione podczas jedzenia. Odbijanie może pomóc w usunięciu pęcherzyków gazu, które mogą prowadzić do czkawek. 
  • Sprawdź butelkę swojego dziecka. Jeśli czkawka jest poważnym problemem, winowajcą może być butelka Twojego dziecka. Niektóre projekty butelek  zatrzymują więcej powietrza niż inne podczas karmienia. Wypróbuj różne marki lub typy, które mogą zmniejszyć ilość powietrza uwięzionego w butelce. 

Pomaganie i radzenie sobie z czkawką u dziecka

Czkawka to funkcja organizmu, która zaczyna się na długo przed narodzinami dziecka. Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego nasze ciała mają czkawkę, ale żadna nie została jeszcze udowodniona.

Ogólnie czkawka jest zjawiskiem normalnym u niemowląt, zwłaszcza noworodków, i zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma czkawkę, która wydaje się powodować jej ból lub dyskomfort lub ma inne objawy z czkawką, takie jak wymioty, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nic innego się nie dzieje, co może powodować czkawkę .