LeOrganic

Twój pierwszy krok do lepszego życia!

Szachownica i szachy

Jak grać w szachy? Naucz się już teraz!

Szachy

Szachy to popularna gra planszowa dla dwóch graczy pochodząca z północnych Indii w VI wieku naszej ery. Pod koniec XV wieku w Europie gra ewoluowała w swoich figurach i zasadach, tworząc podstawę współczesnej międzynarodowej gry w szachy, jaką znamy dzisiaj.

Wyposażenie szachów

Jedna szachownica – z polem do gry składającym się z 64 pól, które czasami jest oznaczone literami i cyframi po bokach. Dwa zestawy po 16 figur szachowych (szachy) – składające się z jednego króla, jednej królowej, dwóch wież, dwóch gońców, dwóch skoczków i ośmiu pionków. Ciemniejsze kawałki i kwadraty nazywane są czarnymi, a jaśniejszymi białymi.

Ustawianie szachów

Plansza jest ułożona w osiem rzędów kwadratów i ośmiu kolumn, z lewym dolnym rogiem po obu stronach czarnym kwadratem. Ułóż elementy zgodnie z poniższą ilustracją.

Szachownica

Rozgrywka

Wiedza o tym, jak poruszają się figury, jest niezbędna do gry. Kiedy twój pionek wyląduje na zajętym polu drugiego gracza, jego bierka zostanie usunięta i uznana za złapaną. Droga ruchu musi być wolna, aby figura mogła się poruszać, z wyjątkiem skoczka, który może poruszać się po innych figurach.

Król –    Król jest najważniejszą figurą w grze i jednocześnie najsłabszą. Król może poruszać się w dowolnym kierunku, ale tylko o jedno pole na raz. Gra jest przegrana, jeśli zostanie zbita. 

Król szachowy

Królowa – Damy to najpotężniejsze figury i mogą poruszać się w dowolnym kierunku o dowolną liczbę pól.

Szachowa Królowa

Wieża – wieże mogą poruszać się poziomo lub pionowo o dowolną liczbę pól.

Chess Rook

Biskup – biskupi mogą poruszać się po przekątnej o dowolną liczbę pól.

Biskup szachowy

Rycerz – Rycerze poruszają się w kształcie litery „L”, albo o dwa pola w poziomie i jeden w pionie, albo o dwa pola w pionie i jeden w poziomie. Rycerze to jedyne pionki, które mogą przejść nad innymi figurami znajdującymi się na ich drodze ruchu.

Szachowy rycerz

Pion – pionki mogą poruszać się tylko do przodu, w przeciwieństwie do innych figur. Zwykle porusza się tylko o jedno pole na raz, z wyjątkiem pierwszego ruchu, w którym ma możliwość przesunięcia się o maksymalnie dwa pola. Pionki nie mogą zbić innych figur znajdujących się przed nimi. Jeśli jednak znajduje się bierka znajdująca się o jeden kwadrat po przekątnej przed nimi, może poruszyć się w tym kierunku, aby ją zbić. Jeśli pionek zdoła dotrzeć na drugi koniec szachownicy, zostaje promowany do królowej

Pion szachowy

Roszada – to specjalne posunięcie w szachach, które obejmuje zarówno wieżę, jak i króla. W tym ruchu król jest przesuwany o dwa pola w kierunku wieży, a wieża przesuwa się na pole, przez które przeszedł król. Dzieje się to w ciągu jednej tury.

Szachy Roszada

Szach – szach jest terminem używanym w szachach, kiedy król gracza zostaje zaatakowany i umieszczony w pozycji zbicia w jeszcze jednym ruchu. Nie można zignorować czeku, a gracz musi powstrzymać zagrożenie, wykonując jedną z następujących czynności:

– Zbicie bierki sprawdzającej za pomocą króla lub innej bierki, która może zbić bierkę.

– Blokowanie bierki w celu ochrony króla.

– Przenieś króla na pole, które nie jest zagrożone.

Szachy

Mat – znany również jako „mat” ma miejsce, gdy król gracza jest przeczesywany i nie może wydostać się z zbicia. Danie mata przeciwnikowi jest głównym celem w szachach: gracz, który otrzyma mata, przegrywa partię.

Szachowy mat

Podstawowa strategia w szachach

– Przejmij kontrolę nad środkiem planszy, ponieważ pozwoli to twoim pionkom na swobodniejszy ruch i pozbawi innego gracza tyle miejsca na ruch.

– Twórz zagrożenia swoimi ruchami. Jeśli jesteś w ataku, muszą myśleć o obronie. – Staraj się nie przesuwać tego samego elementu dwa razy z rzędu. Spowalnia to tempo i daje przeciwnikowi okazję do wyprzedzenia Cię.

– Chroń swojego króla i nie narażaj go na niebezpieczeństwo.

Teraz, gdy nauczyłeś się podstaw szachów, jesteś gotowy do gry!