LeOrganic

Twój pierwszy krok do lepszego życia!

Aloes i kaktus w doniczce

Jak uratować przelany, gnijący aloes?

Aloes jest popularną rośliną doniczkową, która ma długie, smukłe, soczyste liście, często z miękkimi zębami. Każdy pulchny liść jest wypełniony żelową substancją, którą można zobaczyć w płynie do opalania. Podobnie jak większość sukulentów, Aloes nie jest zbyt trudny w uprawie, jeśli spełnisz kilka wymaganych warunków.

Przeczytaj Jak uprawiać i dbać o aloes!

Po pierwsze, potrzebuje bardzo dobrze przepuszczalnej gleby i należy ją sadzić w doniczce z otworami drenażowymi, aby korzenie nigdy nie siedziały w wodzie. A ponieważ aloes woli rzeczy suche, pamiętaj o oszczędnym podlewaniu rośliny. Jeśli zobaczysz, że długie liście zaczynają opadać i stają się papkowate, możesz prawie założyć, że masz nadmierne podlewanie. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nadal możesz uratować swoją roślinę.

Nadmierne podlewanie Alosu

Kiedy roślina aloesu jest nadmiernie podlewana, na liściach pojawiają się tak zwane nasiąknięte wodą plamy, które wyglądają na mokre i miękkie. To prawie tak, jakby cały liść został nasycony wodą, a następnie zamienia się w papkę. Ostatecznie cała roślina umiera.

Czasami warto spróbować wyhodować zdrowe rośliny w wielu doniczkach jednocześnie. Warto znać zasady przesadzania kwiatów, zanim się za to zabierzemy, dlatego zapoznaj się z artykułem Jak ukorzenić aloes w domu?!

Brak drenażu jest śmiertelny

Twoja roślina może również zostać podmokła, gdy w doniczce nie ma otworu drenażowego. Dodanie warstwy kamyków na dnie garnka, choć często oferowane jako proste rozwiązanie, w rzeczywistości pogłębia problem. Gdy wilgoć przemieszcza się w dół przez glebę, tworzy tak zwany zwierciadło wody osadzone na kamieniach. Dopiero gdy gleba powyżej nasyci się, woda spłynie w dół do kamyków. Oznacza to, że korzenie twojego aloesu są stale nasycone. Kiedy wszystkie przestrzenie powietrzne między cząsteczkami gleby zostaną wypełnione wodą, korzenie rośliny obumrą z powodu braku tlenu (tak, korzenie muszą „oddychać”).

Jak uratować gnijący aloes?

Możesz uratować podmokłą roślinę, jeśli ją wykopiesz i pozostawisz do wyschnięcia na dzień lub dwa. Delikatnie usuń wszystkie liście i korzenie, które wydają się martwe lub papkowate. Może to być również dobry moment na podzielenie rośliny, jeśli ma kilka odgałęzień zwanych szczeniętami wyrastającymi z podstawy.

Przesadzony aloes

Młodsze rośliny o płytszych korzeniach mogą nadal być dość zdrowe, więc można je przenieść do nowych pojemników w świeżej ziemi doniczkowej. Gdy kula korzeniowa głównej rośliny wyschnie, odkurz podstawę rośliny proszkiem ukorzeniającym i przesadź ją ponownie do doniczki z otworem drenażowym.

Daj aloesowi jasne, ale pośrednie światło i trzymaj je po suchej stronie. Może to zająć kilka tygodni, ale powinieneś zacząć widzieć nowe, zdrowe liście, które zaczynają wyrastać ze środka rośliny.

Aloes i uroda idą w parze! Przeczytaj Jak stosować aloes na włosy?!

Jeśli chcesz użyć pięknej donicy, która nie ma otworu drenażowego, wywierć otwór do drenażu lub użyj jej jako dekoracyjnej doniczki zewnętrznej, w której umieścisz mniejszy, zwykły plastikowy pojemnik (nazywa się to cachepot). Podnieś doniczkę wewnętrzną na pół centymetra żwiru grochowego lub innych małych kamieni, aby dno nie było nadmiernej wilgoci, która wypływa po podlaniu.

Możesz również przenieść plastikowy garnek do zlewu do wody, a następnie włożyć go do cache-pot po zakończeniu opróżniania.

O co możesz jeszcze zapytać?

Jak często podlewać aloes?

Aby upewnić się, że roślina nie jest nadmiernie podlewana, pozwól górnej jednej trzeciej gleby doniczkowej wyschnąć między podlewaniami. Na przykład, jeśli roślina jest trzymana w 15-centymetrowej glebie doniczkowej, pozwól górnym 5 centymetrom wyschnąć przed ponownym podlaniem.

Jaka ziemia do uprawy aloesu?

Rośliny aloesu są sukulentami, więc używaj dobrze przepuszczalnej mieszanki ogrodniczej, takiej jak ta przeznaczona dla kaktusów i sukulentów. Nie używaj ziemi ogrodniczej. Dobra mieszanka powinna zawierać perlit, kamień lawowy, kawałki kory lub wszystkie trzy.