LeOrganic

Twój pierwszy krok do lepszego życia!

Stopy bez kurzajek

Kurzajki na stopie – przyczyny i leczenie

Kurzajki na stopach

Kurzajki na stopie to jedne z najczęściej występujących brodawek. Osiągają wielkość nawet do 2 cm, są szorstkie, wystające, barwa ich zbliżona jest do koloru stopy, można zaobserwować na nich charakterystyczne, czarne punkciki (to naczynia krwionośne). Umiejscowione są z reguły na podeszwie stopy, co może powodować znaczny dyskomfort w trakcie chodzenia.

Jak zarażamy się kurzajkami?

HPV to wirus, a te znane są z dość łatwego rozprzestrzeniania się. Brodawczakiem możemy się zarazić czy to przez osobisty kontakt z osobą zarażoną, czy przez przedmioty przez nią dotykane. Głównym powodem zarażenia się wirusem jest obniżona odporność organizmu. Sprzyja temu zła dieta, nadmierny stres, zmęczenie, przebyte infekcje.

Gdzie najłatwiej zarazić się kurzajkami?

Są miejsca, w których jesteśmy szczególnie narażeni na zarażenie się wirusem HPV. Co stanowi największe zagrożenie?

  • Korzystanie z miejsc publicznych bez stosowania ochrony na stopy (basen, prysznice, sale gimnastyczne, pokoje hotelowe, sauny, szatnie).
  • Wspólne gospodarstwo domowe z osobą zarażoną HPV.
  • Przymierzanie obuwia w sklepach bez ochrony na stopie.
  • Wykonywanie zabiegów w salonach kosmetycznych bez odpowiedniej higieny narzędzi.
  • Samozakażenie – kurzajki łatwo się przenoszą z jednej stopy na drugą.

Sposób na kurzajki

Gdy zauważymy na swojej stopie kurzajkę, zaczynamy się zastanawiać, jak się jej pozbyć. Sposobów na kurzajki jest kilka. Na pewno warto udać się do apteki po preparat zwalczający brodawkę. Do wyboru mamy kilka takich specyfików, od płynów po aerozole wymrażające.

Preparat na wymrożenie kurzajki powinien być bezpieczny i efektywny. Dobrej jakości produkt do krioterapii najczęściej działa już po pierwszym zastosowaniu. Krioterapia wymraża zmienione miejsce aż do korzenia, w efekcie brodawka po kilku dniach odpada, a skóra w chorobowo zmienionym miejscu odrasta zdrowa i nieskażona. To bezpieczny i skuteczny sposób na kurzajki.

Jeżeli pomimo stosowania samodzielnego leczenia kurzajka nie znika i pojawiają się nowe, powinniśmy udać się do specjalisty – podologa.